po víkendu stráveném mimo domov jsem se do bytu vrátila a nestačila se divit. Přítel nevynesl koš a to mělo své následky - zamořili nás mušky alias octomilky (mají krutopřísné červené oči). Tyto mušky milují zbytky jídla, hlavně ovoce nahnilé až zhnilé a jelikož odřezků z ovoce a zeleniny vyhazujeme poměrně dost, tak mušky měli ideální půdu na to založit svou armádu.
Jak mušky nepustit do bytu?
- Dbát na maximální čistotu - vždy se snažíme mít řádně uklizeno! (Žádné zbytky jídla, ovoce s tím spojená kontrola stavu ovoce; zaschlé sirupy; otevřené nápoje, džusy, pivo, víno; buchty, koláče...)
- Pravidelně vynášet odpadky a čistit odpadkový koš.
- Čistit odpady - i tam se mušky rádi množí.
Když už se k nám mušky dostanou? Nejlepší je nastražit na ně nějakou past! A co mají mušky rádi, dost nám prozradí už jejich alternativní název - octomilky, mají totiž zádi kvašené potraviny.
Záhuba:
- Nejjednodušší: do nádoby namačkáme přezrále ovoce a zakápneme trochou vody - nádobu překryjeme potravinářskou fólií a uděláme pár malých dírek (místo ovoce lze použít o ocet, šťáva, víno, burčák...)
- nemají rádi vůni hřebíčku - uvážeme si tedy prodyšné pytlíčky z látky s pár kousky hřebíčku a rozvěsíme po místnosti
- plácačka na mouchy - zabere to docela dost času ale alespoň si vybijete svou zlost :D
- pokud se množí v květináčích - necháme vyschnout vodu a dáme pár stroužků česneku do půdy
- vysavač - asi nejrychlejší metoda - jednoduše mušky vysajeme (nezbavíme se všech ale i tak se počet zredukuje
- masožravé rostliny - mexické druhy tučnic (to jsem nezkoušela a asi ani nebudu :D)
- lapač octomilek - něco podobného jako lapač much
- sprej Biolit (dostupný v drogériích) - já jsem zastáncem přírodních metot, tudíž píši tuto variantu pouze jako poslední možnost
Žádné komentáře:
Okomentovat