Recepty jsem našla různé, vždy se mi zdálo, že je tam málo bezu, tak jsem si to trochu upravila podle sebe.
Sirupy na sluníčku bezový krásně žlutý a akátový sladce růžovo-červený. |
Na cca 2 litry sirupu:
- 40-60 ks bezových květů (záleží na velikosti, na některých keřích jsou květenství hojné a na některých méně, tak je potřeba to brát v úvahu)
- 40 g kyseliny citrónové
- 2 bio celé citóny (s neošetřenou kůrou)
- 1 kg cukru (byť cukr už téměř nepoužívám, zatím nevím, čím by šel dobře nahradit)
- 1,7 litru vody
- několik snítků máty (nám doma roste citrónová)
+ já ještě přidala vanilkový cukr 6 lžc
Postup:
- Natrhané bezové květy neoplachujeme, abychom se neokradli o cenný pyl. Sbíráme proto bezové květy daleko od silnice, nejlépe někde v přírodě (pokud tu možnost nemáme lehce květy opláchneme).
- Nejprve necháme přejít vodu varem, vypneme a do teplé vody vsypeme kyselinu citrónovou - necháme vychladnout.
- Mezitím si připravíme velkou skleněnou nádobu (já měla 5 litrovou zavařovačku), popřípadě keramickou. Do nádoby napěchujeme bezové květy, snítky máty, šťávu z citrónu, na kolečka nakrájený citrón a zalijeme vychladlou vodou (a přimáčkneme). Přikryjeme např. utěrkou nebo netěsnícím víčkem (aby nám bez "dýchal") a necháme louhovat na chladnějším místě 24 hodin - prostě do druhého dne.
- Druhý den přecedíme přes jemné síto do hrnce, ve kterém budeme sirup dále upravovat, zahřejeme (malý až mírný plamen), tak aby se cukr rozpustil a promícháváme. Trvá to chvilku max. 10 minut. Teplota by neměla překročit 80°C.
- Horký sirup vléváme do lahví a pak otočíme dnem vzhůru.
Otevřený skladujeme v lednici.
Podáváme s lístky máty, plátkem citrónu a ledem. |
Bez černý:
I k bezu by se mělo přistupovat jako k léku, proto bychom měli dávkovat s mírou, protože jen tak nám může pomoci. O jeho účincích nám napoví i známé přísloví: "Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.". Pomůže nám s horečkou, rýmou, podporuje totiž pocení a vykašlávání a působí proti bolesti. Vlažný bezový čaj je močopudný (působí příznivě i na cévy), používá se při nemocech ledvin, cévních onemocněních a také podporuje kojení. Snižuje mírně krevní tlak a také působí jako slabé projímadlo. Odvar z květů se dá použít jako kloktadlo při bolestech v krku.Část si můžete i nasušit, to kvůli zmiňovaným léčivým čajům. Léčivé jsou i listy bezu, které mají údajně protinádorový účinek a působí proti revma. Čaj z listů čistí krev, tak si jich pár natrhejte, až půjdete na květy. Sirup se hodí v létě do osvěžujících nápojů a v zimě do bylinných čajů. Je vhodný i pro děti, těhotné a kojící, přičemž platí staré známe všeho s mírou.
Květy obsahují vitamíny C, A, P a skupinu B.
Obvykle kvete od půlky května do půlky až konce června.
Ahojky Ladunka ♛
Žádné komentáře:
Okomentovat