středa 3. června 2015

Bezový sirup s mátou

Bezový nebo bezinkový sirup, jak kdo chce. Já ho dnes dělala poprvé spolu s akátovým sirupem, který najdete také v mých receptech. Bezový je 3. v pořadí, zkoušela jsem ještě pampeliškový a fialkový, ty mě zas tolik chuťově nepřesvědčily jako právě ty dva dnešní. U mně vede ten bezový, u mamky zas akátový. Tak recept vyzkoušejte a uvidíte, v jakém se najdete Vy!

Recepty jsem našla různé, vždy se mi zdálo, že je tam málo bezu, tak jsem si to trochu upravila podle sebe.
Sirupy na sluníčku bezový krásně žlutý a akátový sladce růžovo-červený.

Na cca 2 litry sirupu:
  • 40-60 ks bezových květů (záleží na velikosti, na některých keřích jsou květenství hojné a na některých méně, tak je potřeba to brát v úvahu)
  • 40 g kyseliny citrónové
  • 2 bio celé citóny (s neošetřenou kůrou)
  • 1 kg cukru (byť cukr už téměř nepoužívám, zatím nevím, čím by šel dobře nahradit)
  • 1,7 litru vody
  • několik snítků máty (nám doma roste citrónová)
+ šťáva z 1/2 citrónu (nemusí být)
+ já ještě přidala vanilkový cukr 6 lžc

Postup:

  1. Natrhané bezové květy neoplachujeme, abychom se neokradli o cenný pyl. Sbíráme proto bezové květy daleko od silnice, nejlépe někde v přírodě (pokud tu možnost nemáme lehce květy opláchneme). 
  2. Nejprve necháme přejít vodu varem, vypneme a do teplé vody vsypeme kyselinu citrónovou - necháme vychladnout.
  3. Mezitím si připravíme velkou skleněnou nádobu (já měla 5 litrovou zavařovačku), popřípadě keramickou. Do nádoby napěchujeme bezové květy, snítky máty, šťávu z citrónu, na kolečka nakrájený citrón a zalijeme vychladlou vodou (a přimáčkneme). Přikryjeme např. utěrkou nebo netěsnícím víčkem (aby nám bez "dýchal") a necháme louhovat na chladnějším místě 24 hodin - prostě do druhého dne.
  4. Druhý den přecedíme přes jemné síto do hrnce, ve kterém budeme sirup dále upravovat, zahřejeme (malý až mírný plamen), tak aby se cukr rozpustil a promícháváme. Trvá to chvilku max. 10 minut. Teplota by neměla překročit 80°C.
  5. Horký sirup vléváme do lahví a pak otočíme dnem vzhůru.
Sirup vydrží klidně i rok (do dalšího jara/léta), pokud ho dřív nespotřebujete. 
Otevřený skladujeme v lednici.


Podáváme s lístky máty, plátkem citrónu a ledem.

Bez černý:
I k bezu by se mělo přistupovat jako k léku, proto bychom měli dávkovat s mírou, protože jen tak nám může pomoci. O jeho účincích nám napoví i známé přísloví: "Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.". Pomůže nám s horečkou, rýmou, podporuje totiž pocení a vykašlávání a působí proti bolesti. Vlažný bezový čaj je močopudný (působí příznivě i na cévy), používá se při nemocech ledvin, cévních onemocněních a také podporuje kojení. Snižuje mírně krevní tlak a také působí jako slabé projímadlo. Odvar z květů se dá použít jako kloktadlo při bolestech v krku.Část si můžete i nasušit, to kvůli zmiňovaným léčivým čajům. Léčivé jsou i listy bezu, které mají údajně protinádorový účinek a působí proti revma. Čaj z listů čistí krev, tak si jich pár natrhejte, až půjdete na květy. Sirup se hodí v létě do osvěžujících nápojů a v zimě do bylinných čajů. Je vhodný i pro děti, těhotné a kojící, přičemž platí staré známe všeho s mírou.

Květy obsahují vitamíny C, A, P a skupinu B.

Obvykle kvete od půlky května do půlky až konce června.



Ahojky Ladunka 

Žádné komentáře:

Okomentovat