úterý 6. října 2015

Jogínská očista - Śankhaprakṣālana

Nad touto metodou jsem uvažovala dlouho, ale až teprve dnes jsem se odhodlala úplně. A nyní pár hodin po ukončení toho vůbec nelituji, ba naopak, myslím, že je to skvělá zkušenost, která mě může posunout dále.


Proč jsem se rozhodla právě pro tuto očistu a proč právě teď? 

Důvodů je více proč jsem se pro tuto očistu rozhodla - to proto, protože mi přišla nejjednodušší a s nejvyšší pravděpodobností úspěchu za krátký čas. A proč zrovna teď - protože jsem měla celý den volno, byla sama doma a nikdo mě při očistě nerušil, což si myslím, že je skvělá a důležitá věc, spousty lidí by vás mohlo odradit (buď z důvodu nedůvěry a nebo spíše z důvodu, že by se sami k tomuto kroku neodvážili)...Dalším důvodem proč právě teď bylo to, že přichází nové období - podzim a s ním bývají očisty doporučované (nejen s ním, ale i s každým novým ročním obdobím, nejúčelnější očisty jsou především na jaře a na podzim, dále je pak nejvhodnější v novoluní a při úplňku), ale lepší někdy, nežli nikdy.

Co to Śankhaprakṣālana je?

Śankhaprakṣālana neboli "šanka"je  zkráceně jogínský způsob výplachu střev  a ostatních orgánů podílejicích se na trávení pomocí slané vody, který vyžaduje určitou návaznost postupů, cviků a způsob stravování po něm. A teď trochu podrobněji, cituji:

Jedná se o velice dobře promyšlenou, mnoha generacemi ověřenou a účinnou metodu očisty tlustého střeva pomocí pití slané vody. Jde o ideální metodou, všem dostupnou, která kromě toho, že důkladně čistí tračník, úplně odstraňuje usazeniny celého trávicího traktu, od žaludku až po konečník, což nedokáže klyzma, ani jiné postupy. Pokud je přesně dodržena technika, nepředstavuje očista žádnou větší nesnáz, není spojena s žádným nebezpečím a je doporučována prakticky všem.

Někteří jogíni tvrdí, že na ryze fyzické úrovni se śanka vyrovná 40 dennímu půstu.To v případě, absolbování celkové 7 denní očisty, já zvolila kratší verzi (bez předchozího půstu a diety).

Z jakého důvodu očistu provádět?

  • k tonizaci všech vnitřních orgánů (střeba, sliniva břišní, žlučník)
  • rozpouštění jedů - odvod škodlivin
  • pomáhá upravovat metabolismus
  • proti cukrovce
  • pročistění pleti
  • pokud váš pot zapáhá - eliminace zápachu
  • a další výhody, které se neprojeví bezprostředně po aplikaci


Co budete potřebovat?

  • 3-6 l čisté vlažné vody (30-40°C) - já nakonec zvolila 6 litrů (i když nejdříve jsem měla připravených 4,5 l, ale sůl v menších lahvích měla ve vodě příliš vysokou koncentraci a tak jsem si vodu ještě naředila o 1,5 l dohromady)
  • 3,5 lžíce slané vody (pokud se vám dělá ze slané vody hodně špatně, soli uberte, ale né příliš, aby se výsledný efekt dostavil - já zvolila růžovou Himalájsou sůl)
  • 500 ml heřmánkového čaje ze 4 pytlíčků (já použila domácí mátový, jelikož jsem heřmánkový neměla a máta je rovněž dobrá na žaludek a trávení)
  • bílá rýže (já měla basmati a dala jsem 1 hrnek a 1,5 hrnku vody, ale určitě né rýži natural, mohla by poškodit střevní stěnu)
  • 1 lžč kurkumy
  • ½ lžč kmínu (já dala mletý)
  • 40-60 g rozměklého másla/ghí (přepuštěné máslo) na jednu porci (v pokojové teplotě, důležité - vytvoří na sliznici ochrannou vrstvu, pro vegany by šel zvolit i olej )
  • loupané mungo (já jsem nepoužila)
  • olivový olej (nebo jiný olej na potírání čistého konečníku)
+ plastové lahve na rozmíchání vody ze solí (nejlépe 1,5 litrové)
+ trpělivost 
+ odhodlání
+ toaletní papír a záchod (:D)


Jaký jsem měla průběh?

Ráno jsem vstala, šla jsem si uvařit rýži (nesolila jsem a sůl ve vodě mi bohatě stačila), mezitím jsem si vypláchla a vymyla flašky, a natočila vlažnou (až teplejší) vodou, do flašek jsem přidala toto množství soli:






1. flaška - 1 vrchovatá lžíce
2. flaška - 1 zarovnaná lžíce
3. flaška - 3/4 lžíce
4. flaška - 1/2 lžíce





Na sporák jsem si ještě připravila vodu do hrnce na čaj (pokud nebudete dělat domácí postačí rychlovarná konvice), čaj zatím nepřipravujeme. Všechno potřebné - flašky, olej (já použila ve spreji) si odneseme do koupelny, kde je záchod a nebo poblíž záchodu a dáme se do pití 1. flašky, kterou vypijte co nejrychleji, nejlépe na ex (já to vypila s malými pauzičkami, protože se mi občas zvedl kufr, ale nepropadejte panice, opravdu to vydržíte a zvládnete) k pití se pak hůře vrací. Budete se nejspíš také pěkně šklebit jako já....

Po vypití 1. flašky provedeme první sestavu cviků podle následujícího videa ---> cviky. Jako první předcvik můžete ještě zvolit vytáhnutí se s natáhnutýma rukama vzhůru a dopadnou na nohy (jakoby padnout - dupnout do pat). A chvilku počkat než se vám bude chtít na záchod pokud se vám ani po 5 minutách nebude chtít, cviky znovu zopakujte (trochu svižněji) a běžte to znovu "zkusit" (možná když zaberete, tak vám o trochu pomůže a do 15 minut byste se už měli začít vyprazdňovat). V průběhu se mažeme olejem. Vypijeme další lahev (2.) (už můžeme pomaleji) znovu si zacvičíme a dojdeme si udělat domácí mátový/heřmánkový čaj, který nám mezitím než dopijeme zbytek slané vody vychladne. Sedneme si na záchod a pokračujeme v pití slané vody (3. a 4. lahev), mezitím provádíme cviky, jak nám to okolnosti dovolí, odváděná voda by už měla být poměrně čirá a téměř v nezměněném stavu (vůbec se nelekejte, v tomto případě je "čůrání prdelí" úplně v pořádku. 

Po vypití poslední lahve a důkladném vyprázdnění si doneseme na záchod i čaj a všechen ho vypijeme. Po nějaké chvilce zpozorujeme změnu v barvě - vytéká z nás čaj, což znamená, že se naše tělo zbavuje přebytečné soli. Po závěrečném vypití čaje následuje pauza - sedíte na záchodě a pokračujete v "čůrání". Všechno toto by mělo trvat zhruba 1,5-2 hodiny ( mě to zabralo 2h 10 min) a po vypití poslední slané vody jsem se i normálně vyčůrala.

Důležité je: najíst se po 30-45 minutách od posledního pití, najíst se rýže (cca miska) s kurkumou, kmínem (přidala jsem až po uvaření) a máslem (40g). Zatím nic nepít a do té doby odpočívat v teple dobré je se umýt/vykoupat a očistit  tak i kůži (nejlépe jen vodou bez zbytečné chemie). 

Původní porce rýže + 40 g másla.
Po jídle ani během procedury nejíst nic jiného především ne kyselé věci (ani jogurty ani jiné mléčné produkty) a ani ovoce a nevařenou zeleninu. Po snědení rýže je vhodné si dát 2 kapsle prospěšný bakterií Lactobacilus Acidophilus (=probioika, koupíte v lékárně, já užila tyto - byly mi doporučeny), slouží k obnově mikroflóry, kterou slaná voda narušila. Není to však pravidlem, a při správném dodržení diety i po proceduře by se mikroflóra opět sama vytvořila. Dále se vyhnout celý den zvýšené tělesné námaze a nejlépe být v teple a odpočinout si, popř. jít na procházku.

Probiotika.

Poznatky:

Je dobré si zároveň připravit několik kapesníčků, pokud by se vám stejně jako mě spustila rýma (bude vás pak nejspíš doprovázet až do skončení procedury), možná někomu budou slzet i oči.
Jako první jídlo jsem si dala menší porci rýže a 40 g másla, dostala jsem pak rychle hlad a přidala jsem si ještě 1/2 rýže co jsem si nandala předtím a  ještě cca 20 g másla. 
Ještě nějakou dobu po proceduře jsem sem tam říhala a také se lehce potila.
Po skončení trošku pobolívá hlava, což je důkaz detoxu.
Během očisty mě také trochu pobolívaly zuby, což po pár hodinách úplně přestalo.


Zde cituji jídelníček, který by se měl dodržovat následující dny postupně budu doplňovat poznatky a vkládat do textu:

Večer po: śance si znovu připravíme khičerí (rýže s mungdálem) a jako přílohu lze použít vařenou mrkev či dýní.
První den: si můžeme dát k snídani teplou vodu, popřípadě bylinný čaj (ne však ovocný). Rýžové oplatky, vločky (vařené jsou lépe stravitelné), máslo (ghee), marmeláda, med, rozinky (dostatečně rozžvýkat), popřípadě bílý chléb či toust.
V poledne a večer je možno jíst vařené brambory (bez slupky), pohanku, polentu či rýži. Jako přílohu užijeme mrkev, dýni, cuketu, celer, červenou řepu, špenát bez lodyh (dostatečně podusit). Vyhneme se užití přemíry soli.
Dbáme na dobrý pitný režim.
Druhý den: řídíme se instrukcemi pro den první, a nejíme nic co by jsme se neodvážili dát malým dětem
Třetí den: je vhodné sníst jogurt či smetanu (obnova střevní mikroflóry), obilný šrot (dobře vařený), jáhly. A cokoliv z předchozích dní
Čtvrtý den: můžeme jíst černý chléb nikoliv však celozrný. Kdo se neobejde bez čaje a kávy může je zařadit do jídelníčku v přiměřeném množství, kávu pijeme s mlékem. Nejlépe však je počkat s pitím kávy do sedmého dne.
Po dobu deseti dnů nejíme žádné syrové ovoce a zeleninu (ani šťávy). Vařené ovoce v podobě kompotů je dovoleno. Vyvarujeme se ostrého koření a překořeněných jídel vůbec.
Během dvaceti dnů jsou zcela vyloučeny pokrmy, které nadýmají: květák, černý lilek, kapusta, zelí, všechny druhy fazolí (čerstvý hrášek můžeme vařený), česnek, cibule, alkohol všeho druhu, nápoje obsahující oxid uhličitý,
Po dobu jednoho měsíce: nejíme maso (včetně ryb), ani vejce. Pro zdraví by bylo vhodné je omezit na minimum i v našem normálním životě.

Tak tedy nevím jak tuto dietu zvládnu, když ovoce tvoří př nejmenším 1/3 mého jídelníčku.....uvidíme. Každopádně pokud jste šanku zkusili i vy a chcete se se mnou a ostatními podělit o své zkušenosti, nebo se jen na něco zeptat, určitě neváhejte a napište mi e-mal nebo komentář pod příspěvek. Děkuji.

Přeji úspěšné pročistění a zvládnutí celé procedury, použité informace jsem čerpala především z těchto stránek, kde najdete případně i jiné důležité informace:

Ladunka ♛

Žádné komentáře:

Okomentovat