úterý 16. června 2015

Mušky octomilky strašák domácnosti!

Ahojky,
po víkendu stráveném mimo domov jsem se do bytu vrátila a nestačila se divit. Přítel nevynesl koš a to mělo své následky - zamořili nás mušky alias octomilky (mají krutopřísné červené oči). Tyto mušky milují zbytky jídla, hlavně ovoce nahnilé až zhnilé a jelikož odřezků z ovoce a zeleniny vyhazujeme poměrně dost, tak mušky měli ideální půdu na to založit svou armádu.


Jak mušky nepustit do bytu?
  1. Dbát na maximální čistotu -  vždy se snažíme mít řádně uklizeno! (Žádné zbytky jídla, ovoce s tím spojená kontrola stavu ovoce; zaschlé sirupy; otevřené nápoje, džusy, pivo, víno; buchty, koláče...)
  2. Pravidelně vynášet odpadky a čistit odpadkový koš.
  3. Čistit odpady - i tam se mušky rádi množí.
Když už se k nám mušky dostanou? Nejlepší je nastražit na ně nějakou past! A co mají mušky rádi, dost nám prozradí už jejich alternativní název - octomilky, mají totiž zádi kvašené potraviny.


Záhuba:
  • Nejjednodušší: do nádoby namačkáme přezrále ovoce a zakápneme trochou vody - nádobu překryjeme potravinářskou fólií a uděláme pár malých dírek (místo ovoce lze použít o ocet, šťáva, víno, burčák...)
  • nemají rádi vůni hřebíčku - uvážeme si tedy prodyšné pytlíčky z látky s pár kousky hřebíčku a rozvěsíme po místnosti
  • plácačka na mouchy - zabere to docela dost času ale alespoň si vybijete svou zlost :D
  • pokud se množí v květináčích - necháme vyschnout vodu a dáme pár stroužků česneku do půdy
  • vysavač - asi nejrychlejší metoda - jednoduše mušky vysajeme (nezbavíme se všech ale i tak se počet zredukuje
  • masožravé rostliny - mexické druhy tučnic (to jsem nezkoušela a asi ani nebudu :D)
  • lapač octomilek - něco podobného jako lapač much
  • sprej Biolit (dostupný v drogériích) - já jsem zastáncem přírodních metot, tudíž píši tuto variantu pouze jako poslední možnost



sobota 13. června 2015

Láska jménem jahody ❤

Sezóna jahod právě vrcholí, máte vlastní zahrádku a nebo jezdíte na samosběr a nebo dokonce obojí? Moji rodiče - taťka, má pár záhonů s jahodami (když jsem se odstěhovala, nechala jsem mu i ty moje dva, neměla jsem na ně tolik času jelikož jsem neustále přejížděla přítel-škola-doma-přítel-škola....), no a teď bydlím v bytě 1+kk (doufám, že né na dlouho) a opravdu se tu nedá nic pěstovat  a tak vždycky, když jsem na návštěvě obhlédnu všechny záhony a pěkně si pochutnám na čerstvých domácích jahůdkách (máme několik odrůd) :P, jahody totiž MILUJI! ♛, já jsem totiž jahůdková královna! :D....
Můj první "lup" ze zahrádky ^_^
A proto jsem si jako každý rok nemohla nechat ujít samosběr jahod, jezdím už poměrně dlouho na samosběr do Stratova (to je za Lysou nad Labem), jahody zde mají za dobrou cenu (letos za 32 Kč/kg) a hlavně to tam mám nejblíž. Jahody jsou chuťově dobré, né nejlepší (je to dost individuální, každý upřednostňuje něco jiného, já mám raději sladší), odrůdu nevím, jsou ale šťavnaté a v chladu (do lednice nedávám) vydrží poměrně dlouho, zatím mám vyzkoušeno 3 dny (déle už jahody nezbyly) a dle mého by ještě minimálně den vydržely.

Jak to probíhá? Parkuje se podél silnice u pole, zaparkuje každý. S sebou si vemte nějaký svůj kýbl nebo lavor, určitě je to pro jahůdky lepší, protože když si u "vstupu" zapůjčíte sběrací kyblík, tak ho při odchodu budete zase muset vrátit a při manipulaci - přesypávání se vám jahody tolik neotlučou a nezačnou hnít či plesnivět, kyblík už se dá i na místě koupit, stojí 10 Kč, což je supr a když náhodou zapomenete vlastní nádobu, tak se zas tolik neděje. Na poli vám "dozorce" přiřadí nějaký řádek a tam sbíráte a je na vás, zda sbíráte malé nebo jen ty velké kousky, ale dokud se záhon nevysbírá (alespoň na oko), tak se v dané části pole sbírá dál (tudíž pokud byl před vámi někdo, kdo sbírá jen ty velké jahody, tak na vás s největší pravděpodobností zbudou ty menší - ale i ty jsou dobré).

Za 1 hodinu ve dvou jsme nasbírali něco kolem 9 kg (určitě se dá i víc, ale my nikam nespěchali), 2 kg jsem přivezla domů, a zbytek jsme si nechali s přítelem pro sebe a musím říct, že tak 50% jsem snědla já, z jahod jsem udělala toto:

  • část snědla jen tak samotných (přítel si dal taky)
  • část rozmačkaných mačkadlem na kaši - moje vychytávka! :D s trochou javorového sirupu,
  • velký jahodovo-banánový koktejl 70:30 pro přítele
  • pár jahod jsem zkusila nasušit 
  • část jsem dala zmrazit- zmrzlina
  • a ještě mi něco kolem 1 kg zbývá (nejspíš zítra k snídani)
  • v minulosti jsem dělávala i džem a zmrzlinu
Sušené jahody - dělala jsem je z tří mísek, teď je z toho tak 1/2 misky.

Jahodových receptů mám spoustu, určitě se tu nějaké objeví, ale přijde mi škoda čerstvé jahody nějak zpracovávat, když jsou tak dobré čerstvé!

Pokud máte nějaký tip, jak zpracováváte jahody vy, budu ráda když se s ním se mnou a ostatními podělíte. 


Vypadá to všelijak, ale je to opravdu šíííleně dobré, mačkané jahody s javorovým sirupem. Yummi.


Pěkný jahůdkový den přeje jahůdková královna Ladunka ♛


pátek 12. června 2015

RAW Pajčuláda - NEGUACAMOLE :D

Ahojky, určitě už každý znáte pojem GUACAMOLE, jedná se o avokádový dip, který se hojně připravuje v Mexiku, USA a jinde ve světě.

Základem na pravé mexické guacalole je - avokádo, šťáva z limetky nebo citrónu, rajče, paprička jalapeño, sůl, obvykle se přidávají ještě čerstvé lístky koriandru, cibule, pepř. 

Receptů je určitě mnoho, ale originál jen jeden, já jsem všechny tyto ingredience neměla, a tak jsem si připravila své NEGUACAMOLE, které mi připomnělo recept na pajčuládu (někdo tomu říkal čalamáda a my jí dělávaly z rajčat, vajec, majonézy, soli, pepře), kterou vždycky moje mamka na jaře a v létě dělávala jako rychlou véču. Jelikož jsem nebyla moc spokojená s kombinací surovin (vždycky po ní všichni pěkně prděli a nejen to...) a také složením, tak jsem našla skvělou náhradu, která nejen dobře chutná, ale i vypadá, je moc zdravá a hnedka hotová. 


Měla jsem takový hlad, že jsem už nestihla vyfotit finální verzi, bylo to překvapivě moooc dobré!
Určitě vyzkoušejte.

Na NEGUACAMOLE alias RAW Pajčuládu budete potřebovat:
  • 1 avokádo (tmavé)
  • 150g-200g cherry rajčátek
  • 1/2 cibule (popřípadě jarní cibulku)
  • šťáva z 1/3 citrónu 
  • koriandr (mletá semínka)
  • kurkuma
  • černá sůl (Kala nimak - chutná a voní po vajíčkách a má vysoký obsah železa - seženete ve zdravé výživě, poprvé jsem dělala jen s mořskou solí a je to také super)
chilli (kajenský pepř/feferonka...) 

Postup:
  1. Avokádo podélně rozkrojíme a vyndáme pecku, lžící vydlabeme vnitřek a dáme si ho do misky (zelené avokádo se mi lépe škrábe škrabkou na brambory, než dlabe). Pokapeme šťávou z citrónu, aby nám avokádo nezhnědlo (dáme podle chuti +/- šťáva z 1/3 menšího citrónu).
  2. Avokádo rozmačkáme vidličkou, je to rozhodně lepší než ho mixovat.
  3. Rajčátka nakrájíme na malé kousky, cibuli nakrájíme na jemno a přidáme k avokádu a jemně zamícháme.
  4. Na závěr přidáme koření - kurkumu, koriandr (mletá semínka), černou sůl a případně chilli - promícháme a máme hotovo.
  5. Takovýto saláto-dip jíme buď jen tak nebo s RAW chlebíkem, crackery, vitaplackami... (recepty zas příště). Dobrou chuť! :)
Tentokrát už jsem tu dobrotu stihla vyfotit i na talíři- tentokrát varianta s lahůdkovou cibulkou.

Takto vypadalo mé zralé avokádo :)

Avokádo obsahuje plno vitamínů a minerálních látek a hlavně zdravé tuky, které mnoho lidí nahrazuje těmi nezdravými - jako jsou např. smažená jídla, brambůrky, aj. Ale bacha na výběr zralé avokádo je pružné na omak, v obchodě většinou koupíte nezralé avokádo a tak si jej musíte nechat doma "dojít" trvá to zhruba 3-5 dní (většinou i avokáda READY TO EAT je potřeba nechat nějaký den dojít), nezralé dozrává/měkne rychleji u banánů nebo jablek, zralé avokádo také poznáte tak, že stopka, kterou má jde snadno odloupnou, respektive odpadne skoro sama a důlek po ní je zaschlý, nezralé avokádo je hořké (já bohužel moc hořkost necítím - příhoda z dětství...o tom jindy, takže mě by nezralé zas tolik nevadilo). Avokádo s černou slupkou je chutnější, než to se zelenou, od každého existuje hodně druhů, tady u nás jich tolik nemáme, ale vystačíme si i s nimi.

Avokádo
  • je ovoce
  • bohatý zdroj bílkovin 
  • až 30% tuků (jsou z převážné části zastoupeny velmi prospěšnými nenasycenými mastnými kyselinami)
  • vitamíny A, C, E, K, H a řadu B vitamínů 
  • minerály železo, vápník, fosfor, měď a draslík
  • zelený plod obsahuje hodně lecitinu, který snižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje paměť

Ladunka ♛

středa 3. června 2015

Akátový sirup se sedmikráskou

Také máte rádi jarní vůni akátu, tak tady je způsob, jak ji alespoň částečně zachovat a ještě tím potěšit své tělo. Akátový sirup je 4. v pořadí, zkoušela jsem ještě pampeliškový a fialkový, ty mě zas tolik chuťově nepřesvědčily jako právě ty dva dnešní (akátový a bezový). U mně vede ten bezový, u mamky zas akátový. Tak recept vyzkoušejte a uvidíte, v jakém se najdete Vy!

Receptů už jsem nenašla tolik, jako u bezového a tak jsem si recept upravila podle sebe.


Sirupy na sluníčku bezový krásně žlutý a akátový sladce růžovo-červený.

Na cca 1,1 litru sirupu:
  • 50-60 ks akátových květů (znovu záleží na velikosti, na některých stromech jsou květenství hojné a na některých méně, tak je potřeba to brát v úvahu, zhruba by to mělo dát 200g)
  • 20 g kyseliny citrónové
  • 1 bio celý citón (s neošetřenou kůrou)
  • 0,5 kg cukru (byť cukr už téměř nepoužívám)
  • 1,7 litru vody
  • hrst květů sedmikrásek
  • pár snítků máty (nám doma roste citrónová)
+ šťáva z 1/3 citrónu (nemusí být)
+ já ještě přidala vanilkový cukr 5 lžc

Postup:
  1. Natrhané akátové květy neoplachujeme, abychom se neokradli o cenný pyl (trháme celé "hrozny" kvítky jsem si pak obrala a z toho určovala gramáž, jde to lehce). Sbíráme akátové květy daleko od silnice, nejlépe někde v přírodě (pokud tu možnost nemáme lehce květy opláchneme). 
  2. Nejprve necháme přejít vodu varem, vypneme a do teplé vody vsypeme kyselinu citrónovou - necháme vychladnout.
  3. Mezitím si připravíme velkou skleněnou nádobu (já měla 5 litrovou zavařovačku), popřípadě keramickou. Do nádoby napěchujeme akátové květy, snítky máty, šťávu z citrónu, na kolečka nakrájený citrón, sedmikrásky a zalijeme vychladlou vodou (a přimáčkneme). Přikryjeme např. utěrkou nebo netěsnícím víčkem (aby nám bez "dýchal") a necháme louhovat na chladnějším místě 24 hodin - prostě do druhého dne.
  4. Druhý den přecedíme přes jemné síto do hrnce, ve kterém budeme sirup dále upravovat, zahřejeme (malý až mírný plamen), tak aby se cukr rozpustil a promícháváme. Trvá to chvilku max. 10 minut. Teplota by neměla překročit 80°C.
  5. Horký sirup vléváme do lahví a pak otočíme dnem vzhůru.
Sirup vydrží klidně i rok (do dalšího jara/léta), pokud ho dřív nespotřebujete. 
Otevřený skladujeme v lednici.



Vylisovaná šťáva před zahřátím. To je barvička!

Trnovník akát (květy):
Používají se při zažívacích potížích, má totiž schopnost zvyšovat tvorbu přírodních enzymů v těle. Působí močopudně a je žlučopudný. Podporuje spasmolytické působení (křeče žaludku a hladkého svalstva) a jednak značně zlepšuje chuť i vůniZlepšuje látkovou výměnu a působením na ledviny pomáhá i při revmatismu. Sušené květy jsou choulostivé na skladování, mnohdy nevydrží ani do příští sklizně. Proto se doporučuje je skladovat ve vzduchotěsných lahvích. Květová droga je zcela neškodná, nemá žádné vedlejší účinky, což se ale nedá říci o akátové kůře nebo kořeni.

Kvete květen až červen.


Podáváme s ledem, mátou, plátkem citrónu a sedmikráskami.
Ladunka 


Bezový sirup s mátou

Bezový nebo bezinkový sirup, jak kdo chce. Já ho dnes dělala poprvé spolu s akátovým sirupem, který najdete také v mých receptech. Bezový je 3. v pořadí, zkoušela jsem ještě pampeliškový a fialkový, ty mě zas tolik chuťově nepřesvědčily jako právě ty dva dnešní. U mně vede ten bezový, u mamky zas akátový. Tak recept vyzkoušejte a uvidíte, v jakém se najdete Vy!

Recepty jsem našla různé, vždy se mi zdálo, že je tam málo bezu, tak jsem si to trochu upravila podle sebe.
Sirupy na sluníčku bezový krásně žlutý a akátový sladce růžovo-červený.

Na cca 2 litry sirupu:
  • 40-60 ks bezových květů (záleží na velikosti, na některých keřích jsou květenství hojné a na některých méně, tak je potřeba to brát v úvahu)
  • 40 g kyseliny citrónové
  • 2 bio celé citóny (s neošetřenou kůrou)
  • 1 kg cukru (byť cukr už téměř nepoužívám, zatím nevím, čím by šel dobře nahradit)
  • 1,7 litru vody
  • několik snítků máty (nám doma roste citrónová)
+ šťáva z 1/2 citrónu (nemusí být)
+ já ještě přidala vanilkový cukr 6 lžc

Postup:

  1. Natrhané bezové květy neoplachujeme, abychom se neokradli o cenný pyl. Sbíráme proto bezové květy daleko od silnice, nejlépe někde v přírodě (pokud tu možnost nemáme lehce květy opláchneme). 
  2. Nejprve necháme přejít vodu varem, vypneme a do teplé vody vsypeme kyselinu citrónovou - necháme vychladnout.
  3. Mezitím si připravíme velkou skleněnou nádobu (já měla 5 litrovou zavařovačku), popřípadě keramickou. Do nádoby napěchujeme bezové květy, snítky máty, šťávu z citrónu, na kolečka nakrájený citrón a zalijeme vychladlou vodou (a přimáčkneme). Přikryjeme např. utěrkou nebo netěsnícím víčkem (aby nám bez "dýchal") a necháme louhovat na chladnějším místě 24 hodin - prostě do druhého dne.
  4. Druhý den přecedíme přes jemné síto do hrnce, ve kterém budeme sirup dále upravovat, zahřejeme (malý až mírný plamen), tak aby se cukr rozpustil a promícháváme. Trvá to chvilku max. 10 minut. Teplota by neměla překročit 80°C.
  5. Horký sirup vléváme do lahví a pak otočíme dnem vzhůru.
Sirup vydrží klidně i rok (do dalšího jara/léta), pokud ho dřív nespotřebujete. 
Otevřený skladujeme v lednici.


Podáváme s lístky máty, plátkem citrónu a ledem.

Bez černý:
I k bezu by se mělo přistupovat jako k léku, proto bychom měli dávkovat s mírou, protože jen tak nám může pomoci. O jeho účincích nám napoví i známé přísloví: "Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.". Pomůže nám s horečkou, rýmou, podporuje totiž pocení a vykašlávání a působí proti bolesti. Vlažný bezový čaj je močopudný (působí příznivě i na cévy), používá se při nemocech ledvin, cévních onemocněních a také podporuje kojení. Snižuje mírně krevní tlak a také působí jako slabé projímadlo. Odvar z květů se dá použít jako kloktadlo při bolestech v krku.Část si můžete i nasušit, to kvůli zmiňovaným léčivým čajům. Léčivé jsou i listy bezu, které mají údajně protinádorový účinek a působí proti revma. Čaj z listů čistí krev, tak si jich pár natrhejte, až půjdete na květy. Sirup se hodí v létě do osvěžujících nápojů a v zimě do bylinných čajů. Je vhodný i pro děti, těhotné a kojící, přičemž platí staré známe všeho s mírou.

Květy obsahují vitamíny C, A, P a skupinu B.

Obvykle kvete od půlky května do půlky až konce června.



Ahojky Ladunka 

Pečený česnekový lilek s bramborem


Ahojky, přicházím s prvním mým receptem, který je tak trochu zkouška ála co dům dal. Lilek jsem poprvé jedla v Egyptě na dovolené jako obalovaný baklažán, když mi bylo 12 a byl úplně mňamózní! A do dnešní chvíle jsem se k němu nevrátila, především kvůli ceně.
Včera jsem však narazila na lilek v obchodě ve slevě za 9 Kč!, tak jsem neváhala a jeden si pořídila a příště jich vezmu rozhodně víc :) Recept byl rychlý, moc dobrý a v mém případě i levný. :)

Na 2 porce:
  • 1 lilek (zhruba 20 cm dlouhý)
  • 5 str. česneku na plátky(česnek patří mezi mé oblíbené "koření")
  • Řecké koření gyros-souvlaki (je to směs máty, oregana, papriky) 
  • mořská sůl
  • panenský olivový olej (nešetřit)
  • Příp.: pepř, kmín, petržel, hořčičné semínko, celer, kari, karotka, cibule (vše sušené mleté/ drcené)
+ sýr (pro vegany bez něj, popřípadě použít nějaký zapékací veganský "sýr")

  • 5-6 menších brambor
  • 1 str. česneku (strouhaný)
  • koření na gyros (dnes jsem moc kreativní s bylinkami nebyla - jedlá sůl, cibule, paprika, česnek, oregano, cukr, pepř, rozmarýn)
  • rozmarýn
  • 1 cibule
  • panenský olivový olej 

Postup:
  1. Nejprve si pořádně opláchneme a očistíme zeleninu - lilek a brambory. Cibuli a česnek.
  2. Brambory  jsem měla staré, tak jsem je oškrábala a nakrájela na malé kousíčky (kdo má pěkné nové brambory určitě neloupat! pořádně umýt a slupku nechat) a dáme do misky. Nakrájíme si nadrobno cibuli a přidáme do misky k bramborům a přidáme koření na gyros, rozmarýn, strouhaný česnek a olivový olej (sůl už ne, je jí dost v se směsi gyros).  Vše důkladně promícháme, nejlépe rukou.
  3. Lilek rozkrojíme podélně a uděláme do něj několik zářezů, tak abychom neprořízli slupku.Nakrájíme si česnek na plátky a jednotlivé plátky vkládáme do lilku. Lilek posypeme kořením souvlaki (pořádně), osolíme a ještě pokapeme olivovým olejem (také nešetříme).
  4. Naložený lilek i naložené brambory dáme do jednoho pekáčku a pečeme zhruba 15-20 minut na 200°C. Pokud přidáváme sýr necháme 5 minut před podáváním zapéct.
  5. Dobrou chuť - užívejte si těch chutí :)
Dekor - libeček

Ještě několik informací k lilku:
  • zdroj provitaminu A
  • vitamin B3 (nutný pro tvorbu hormonů estrogenu, progresteronu, testosteronu, kortizonu a dalších)
  • vitamin B6 (imunní systém)
  • vitamin B5 
  • vitamin B6 
  • vitamin B7
  • malé množství vataminu C
  • z minerálních látek pak: draslík (více než v zelí, cibuli, salátu a mrkvi), železo, hořčík, zinek, mangan
  • 35kcal/100g
  • ≈ 90% vody
Účinky:
  • zřetelně snižuje cholesterol v krvi
  • zlepšuje peristaltiku střevní mikroflóry díky vysokému obsahu pektinu
  • obsahuje látky, které likvidují nebezpečné volné radikály (které vedou k rakovině) - skvělý antioxidant

Ať chutná, vaše Ladunka 

Správné kombinování potravin

Pravidla:

1. Nejdůležitější pravidlo ze všech: Ovoce jíme pouze s jiným ovocem či listovou zeleninou.
  • Ovoce nikdy nekombinujeme s ořechy/semeny/tuky či vařenou stravou (ať už jsou to kaše, müsli, jogurty, pečivo, maso nebo cokoliv jiného).
  • Ovoce se rychle stráví samo o sobě, ale pokud se ve vašem žaludku potká s něčím “pomalejším”, žacne kvasit. Nejen, že to způsobí nepříjemně nafouklé břicho, ale začne také vznikat etanol, což je protoplazmatický jed, který z vašeho detoxu udělá „tox“. A tím si spíše ublížíte, než prospějete.
  • Připomínám, že toto platí i pro sušené ovoce. (Müsli s ovocem, které se běžně prodává v obchodech je nevhodná potravina – v těle tato kombinace kvasí!)
  • Mezi méně závažné kombinace patří ovoce s avokádem. Někdo to může snášet hůř, někdo lépe, ale lepší a jistější je jíst avokádo spíše s listovou zeleninou či “naslano”.
  • Podobně je na tom nelistová zelenina – lepší je si mrkev či kedlubnu dát do salátu k jiné zelenině než s ovocem, ale neměl by být problém ani s ovocem. (např. mrkev s jablky, řepa s jablky, obecně jablka se dají sloučit i se zeleninou bez větších potíží)
  •  Rajčata považujeme za ovoce.
  •  Papriky a okurky považujeme za zeleninu – jsou to sice také plody, podobně jako rajčata, ale dají se dobře kombinovat i s vařenou stravou či tuky.
  •  Pokud si chcete osladit např. kaši či vločky, použijte místo ovoce nejlépe med nebo sirup (agávový, javorový…)
2. Pravidlo: Listová zelenina se dá kombinovat s čímkoliv (i bylinky).
  •  Už se nemůžete vymluvit, proč nejíst listovou zeleninu!
  •  Ideální je jíst listovou zeleninu každý den. Ovoce vám dodá energii a vitamíny, listová zelenina to krásně doplní minerály a stavebními prvky pro vaše tělo. Působí také jak balzám na náš mozek a uklidňuje mysl – prostě vás lehce uzemní a hodí zpět do rovnováhy. Alkalizuje a pomáhá při detoxikaci (detoxikace je mimochodem svým způsobem nikdy nekončící proces).
  • Ať už si děláte smoothie, šťávu, ovocný salát či ovocný mix – nebo i cokoliv vaříte, přihoďte do toho trošku listové zeleniny! (Pokud vaříte, listovou zeleninu přidejte v podobě zeleninového salátu.) Ze začátku stačí hrstka, než si zvyknete na chutě, později vám tělo řekne, že chce víc.
  • Nejlepší je si listovou zeleninu sám pěstovat – čerstvost je u ní velice důležitá, a čerstvě utrženou nic nepřekoná. Některé druhý se dají pěstovat i celoročně v bytech (např. mihuna a mizuna, kadeřavá petržel, máta, bazalka, pažitka atd).
  • Pokud zrovna není sníh, vyražte ven pro pampelišky (dají se jíst celé, ale nejvhodnější jsou listy), sedmikrásky, mladé kopřivy (na natrhání to chce rukavice, ale po rozmixování/odšťavnění už se není čeho bát, a jsou lahodné – stačí malé množství), šťovík, mátu či jiné byliny. (Sáma mám v tohle rezervy) Pampelišky se dokonce dají jíst i s kořeny!
  •  Bonusový tip: Vyhledejte, které květy jsou jedlé, a naučte se je poznávat – jako dekorace jídla je to dokonalé, a trošku si tím i zpestříte jídelníček. Mezi jedlé patří tyto: Pampelišky, sedmikrásky, měsíčky, růže, popence, hluchavky, heřmánek, macešky, lichořeřišnice, kopretiny, mateřídoušky, jetel a další.Tučně vyznačené považuji osobně za chutné.
  • Okurky a papriky se také dají bezpečně kombinovat s většinou potravin, bohužel to neplatí o rajčatech – opakuji, že by se měla považovat za ovoce.
3. Pravidlo: Potraviny, které není vhodné kombinovat, by se ani neměly potkat ve vašem žaludku
  •  Výsledek by byl opět kvašení.
  • Pokud sníte ořechy či vařenou/tučnou stravu, počkejte aspoň 2-4+ hodiny než se pustíte do ovoce.
  • Pokud sníte ovoce, situace je o něco lepší – stačí čekat cca. 1 hodinu. Někdy by stačilo i méně, ale obecně je lepší neriskovat. Záleží také na zkonzumovaném množství. Osobně si dávám vždy alespoň tu hodinku nebo 2 (taky podle toho jak rychle dostanu hlad – né chuť).
  • Naprosto ideální je jíst pouze když vám kručí v břiše a máte opravdu hlad. Když na vás přijdou chutě zkuste si dát ještě 10 minut pauzu a nejlépe se napijte – chutě by měli odeznít, pokud ne, máte opravdu hlad.
4. Pravidlo: Jiné tekutiny než vodu považujeme za jídlo.
  • Káva, melta, mléko kravské i sojové je vařená strava. Platí pro ně tedy stejná pravidla jako pro vařenou stravu – neměly by se potkat s ovocem.
  • Zapít ovoce čajem také není ideální. Nejlepší čaj je kvalitní zelený a bílý, bylinkový je také dobrý.
  • Zvykněte si pít čistou vodu klidně i z kohoutku (den odstátá je super – vyprchá chlór a už nemá takovou tu pachuť), ale nejlépe kojeneckou, filtrovanou či destilovanou (každá má svoje pro a proti).
  • To je jediná tekutina (kromě ovocných a zeleninových šťáv), kterou potřebujete.
  • Po sušeném ovoci doporučuji se napít – sušené ovoce je koncentrovaná a dehydrovana potravina, a po její konzumaci tělu voda pomůže. Také pomůže odstranit zbytky sušeného ovoce ze zubů, které mohou působit nepříznivě.
Tady jsem si pro vás připravila přehlednou malůvku vhodných kombinací, samozřejmě nejlepší je stále mono (kombinace se prolínají). :)

Hodně štěstí při správném kombinování přeje Ladunka